Stretch Ceiling Models | Fiber Optik Gergi Tavan Uygulaması

Fiber Optik Gergi Tavan Uygulaması

Fiber optik tavan modern tasarımı ile dikkat eken bir tavan uygulamasıdır. Bir diğer adı Barisol olan gergi tavan bir çeşit polimerden üretilen ve mimari işçilikle oluşturulan çağdaş ve estetik bir görünüm veren, hafif düzgün yüzeyler oluşturan, fikirlerin de sınırlarını zorlayan ve montajı gerilerek yapılan bir çeşit tavan kaplamasıdır. Bu tavan sisteminin diğer tavan sistemlerinden en ayırt edici yönü tavana yakın olarak uygulanmasıdır. Bağımsız tavan sistemi tavan taşıyıcısı ile tavan kaplamasının ayrıldığı sistemdir. Gergi tavan sistemi hafif profillere taşıtılır. Profilleri ise duvarlar taşımaktadır. Bu sayede tavandan bağımsız olarak kurulan bu sistem gayet estetik bir görünüm vermektedir. Gergi tavan sistemi duvara ya da tavana monte edilerek bazı elemanları da kendiyle beraber taşıyabilir.

Bu elemanlara alarm sistemini, havalandırma kanallarını ve diğer tesisatları örnek olarak gösterebiliriz. Gelişen dünyada ve teknolojide artık insanlar bu tarz arayışlar içerisine girmektedir. Hiçbir şeyin eskisi tutulmamaktadır ve insanlar sürekli yenilik ister. Zaten insanoğlu daima yeniliğe açık bir varlıktır. Günümüzde ise gergi tavan sistemleri insanların hayatlarını hareketlendiren bir sistemdir. Gerek fiber optik gergi tavan sistemi olsun gerekse 3D gergi tavan sistemi olsun bütün bunlar insanları heyecanlandırmaktadır. Evleri yalnızca dört duvarı olan bir mekan olarak görmenin ötesine geçmişlerdir. Hayatının birçok zamanını geçirdiği bu mekanı güzelleştirmek ve estetik bir hava katmak istemiştir. Bu yüzden mimari yardımlarla gergi tavan sistemi gelişmiştir. Bu sistem birçok insanın beğenisini kazanmıştır.

Gergi Tavan Avantajları Nelerdir?

 • Her türlü mekana, forma uygulanabilir ve estetiktir.
 • Büyük alanlı aydınlatmalara uygundur. Spot, gizli aydınlatma ve fiber optik tavan kullanımlarına uygundur.
 • Yenileme ve yeni projelerde kullanılabilir.
 • Kurulumu çok kısa bir sürede sağlanabilmektedir.
 • Isı ve ses yalıtımını arttırır.
 • Tamirat ve tadilat gerektiren durumlarda basitçe sökülüp tekrar yerine takılabilir.
 • Ayrılma, çatlama gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.
 • İster dekoratif amaçlı ister aydınlatma amaçlı kullanabilirsiniz.
 • Gerektiği taktirde sökülüp tekrar monte edilebilir.
 • Bu sistem yapısı itibariyle esnek bir sistemdir.
 • Esnek olması kötü durumlara karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır.
 • Üzerine gelecek herhangi bir malzemeye karşı dayanıklıdır.
 • Yapan firmaya göre garanti süresi vardır ve bakımı kolaylıkla yapılabilir.
 • Hafiftir ve temizlenmesi kolaydır.
 • Hijyenik ve sağlıklı bir sistemdir.
 • Bakım ve boya gerektirmez.
 • Üzerine ankastre aydınlatma kurulabilir.
 • Olası bir yangında alev almaz.
 • Nem ve sudan etkilenmez.
 • Montajı oldukça kısa bir sürede yapılabilir.

Gergi Tavan Nasıl Yapılır?

Bu sistemin kurulumunda özel olarak üretilmiş profiller kullanılmaktadır. İlk olarak bu profiller duvara monte edilmektedir. Daha sonra esnek özelliğe sahip kaplamalar ısıtılıp esnetilerek profillere takılır. Soğumaya bırakılan malzeme soğuduktan sonra gerilir ve istenilen şekli almış olur. Bu sistem kurulduktan sonra herhangi bir müdahale gerekmez. Olası bir olumsuz durumda derhal profesyonel kişilerden yardım almakta fayda vardır. Temizlenmesi kolay bir sistemdir. Hafif malzemeden oluştuğu için ferah bir görünüm sağlar. Gergi tavan uygulamasında kullanılacak malzemeye ve yapılacak tavanın durumuna göre gergi tavan fiyat farklılık göstermektedir. Bu yüzden firmalara gidilip hem örnekler yerinde görülmeli hem de istenilen tavanın fiyatı öğrenilmeli.

3D gergi tavan sistemleri yine günümüz trendleri arasındadır. Artık insanlar evlerinde duvarların bile canlı olmasını hayal etmeye başladırlar. Nihayet bu hayallerini gerçeğe dönüştürdüler. 3D gergi tavan sistemiyle kaplanan tavanlar istenilen şekil doğrultusunda sanki gerçekmiş hissi vermekte. Klasik bir tavan görünümünün ötesine geçerek evin içerisinde ayrı bir hava yaratmıştır. Uygulanan bu sistemle estetik bir görünüm elde edilmiş oldu. Evin duvarları sıkıcı bir hal almaktan kurtuldu ve insanlar artık ev içerisinde daha mutlu. Gergi tavan sisteminin profesyonel ellerle sanata dönüştürüldüğü bir alandır. Gerek kullanılan renkler olsun gerekse kullanılan malzeme açısından gayet memnunluk verici bir sistemdir. Malzemeler içerisinde sağlığa zarar veren herhangi bir madde kullanılmamaktadır.

Fiber Optik Gergi Tavan Nedir?

Bir diğer gergi tavan sistemi de fiber optik gergi tavan sistemidir. Bu sistem de yine trend olan tavan sistemlerinden biridir. Diğer tavan sistemlerinden bu yönüyle geri kalmıyor. Peki nedir fiber optik tavan? Bu isim ilk kez 1842 yılında hafif kablo adı olarak kullanılmıştır. Optik fiber kendi içerisinde ışığı istediği gibi yönlendirebilme özelliği taşıyan bir optik fiber sistemidir. Daha az kayba neden olması sebebiyle ve daha kullanışlı olmasından dolayı klasik metal kablolar yerine fiber kablolar kullanılmaktadır. Bu şekilde gergi tavanınızda kullanacağınız fiber kablolar sayesinde tavanınıza daha farklı bir hava katabilirsiniz. Bu ürünler oldukça şık, kullanışlı ve aynı zamanda ekonomiktir. Bundan dolayı bulunduğunuz alanda kolaylıkla kullanılmasını sağlayabilir ve farklı bir tasarım oluşturabilirsiniz. Bunun için iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Birçok fiber optik seçeneği vardır. Kendi zevkinize göre seçeceğiniz fiber optikler daha uygun olacaktır. Artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte fiber optik tavan sistemlerinin birçok modellerini internet ortamında görebilmek mümkündür. Bu konuda firmamızdan destek alabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.